МЗТ Скопје Аеродром - НБА Чаир 80 - 55

2014 08 Фев

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром е победник на Купот на Македонија во младинска категорија откако денеска во финалето го совладаа тимот на НБА Чаир со резултат 80-55 (19-14, 20-13, 25-15, 16-13). Избраниците на тренерот Небојша Ѓуковиќ беа подобар противник во текот на целиот меч и сосема заслужено се освојувачи на куп-трофејот. Најефикасни во победничкиот состав беа Андреј Цветковски со 23 поени и 7 скока, Михајло Арсоски со 21 поен и 10 скока и Љубомир Младеновски со 12 поени, 17 скока, 3 блокади и 3 украдени топки. Младеновски беше избран и за најкорисен играч на финалниот натпревар.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page