Испечатете ја страната

Поразени од Работнички во драматичен меч со две продолженија

2019 14 Апр

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го завршија настапот на завршниот турнир од Купот на Македонија во Гевгелија, откако во полуфиналната пресметка не успеаја да го совладаат Работнички (89-93).

Тоа беше еден од најдраматичните дербија во досегашната историја со две продолженија и со многу пресврти и шанси за триумф на двете страни. Сино-белите преку Андрија Бојиќ по одлично изведена акција го изедначија резултатот на три секунди до крајот на регуларниот дел, а во дополнителните десет минути имаа свои шанса за конечен триумф. Но, за жал тие не беа искористени, меѓу кои беше и промашената тројка на Марко Симоновски за трето продолжение.

Андрија Бојиќ со 21 поен и седум скока беше најпрецизен во нашиот тим, додека Иве Иванов и Џејмс Вудард постигнаа по 14 поени.

Нашите кошаркари немаат премногу време да жалат за пропуштената шанса за ново куп-финале, бидејќи веќе в среда ги очекува исклучително важно гостување кај Задар во првиот дуел од баражот за пласман во АБА.