Еврокуп

МЗТ Скопје Аеродром вечерва ѝ гостува на Цедевита 2016 30 Ное
Без поголем резултатски императив, поради фактот што веќе ги загубивме шансите за пласман во следната рунда, кошаркарите…
Лиеткабелис го издржа притисокот и со два бода си замина од Скопје 2016 16 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го совладаат тимот на Лиеткабелис (80-87) во вечерашниот дуел…
Го пречекуваме Лиеткабелис со надеж за прва победа во Еврокупот 2016 16 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, вечерва, со почеток од 19 часот, ќе го пречекаат тимот на Лиеткабелис…
Јончевски си поднесе оставка, Крстевски и Књазев привремено на кормилото 2016 14 Ное
Александар Јончевски повеќе не е прв тренер на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска и официјално поднесе оставка…
Пуштени во продажба билетите за претстојните средби со Лиеткабелис и со ФМП! 2016 14 Ное
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека од денеска (14…
Гран Канарија, сепак, пресилна за МЗТ Скопје Аеродром 2016 09 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа и четвртиот пораз во Еврокупот сезонава, овој пат од исклучително…
Ни гостува Гран Канарија: Да се одигра најдобро пред легендарната генерација што го победи Реал! 2016 09 Ное
Да се одигра најдобро што се може и да се даде силен отпор на реномираниот противник, кој…
МЗТ Скопје Аеродром нема да се откаже од Еврокупот! 2016 08 Ное
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром и покрај сѐ што се случува во последниот период, би сакал уште…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page