Еврокуп

Џеремаја Мејси потпиша за МЗТ Скопје Аеродром! 2016 10 Авг
Американецот со македонски пасош, Џеремаја Мејси (34 год, 202 см.) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром…
Ѓорѓевиќ пред 30 години играше во „Јане Сандански“!  (ФОТО) 2016 01 Авг
Актуелниот селектор на српската кошаркарска селекција, Александар Ѓорѓевиќ, како нов тренер на Баерн Минхен,  противникот на МЗТ…
Легендарниот Ѓорѓевиќ ќе гостува во „Јане Сандански“! 2016 01 Авг
Актуелен селектор на кошаркарската репрезентација на Србија, Александар Саша Ѓорѓевиќ, од денеска и официјално е тренер на…
Ќе има братска „војна“ во Еврокупот - прво во Минхен па во „Јане Сандански“! 2016 31 Јул
Враќањето во таборот на МЗТ Скопје, каде што успешно настапуваше во периодот помеѓу 2013 и 2015 година,…
Еврокуп: МЗТ Скопје тешко се победува во „Јане Сандански“! 2016 28 Јул
Прифаќањето на поканата за настап во Еврокупот, повторно го стави тимот на МЗТ Скопје Аеродром на мапата…
Почнуваме во Малага, Баерн Минхен ќе ни гостува во декември 2016 22 Јул
По денешната потврда од страна на управата на клубот за настапот на МЗТ Скопје Аеродром во Еврокупот,…
Страница 6 од 6
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page