Еврокуп

Лестер Бо Мекејлеб во ноември ќе гостува во „Јане Сандански“ 2016 16 Сеп
Неколкуте откажани екипи и желбата да не се спушта критериумот за квалитет при барањето нивни замени ги…
МЗТ Скопје тесно поразен на гостувањето во Солун 2016 05 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз во пресметката со силниот ПАОК (72-76) на теренот на противникот…
Дреновац: Едвај чекам да почне предизвикот наречен - Еврокуп! 2016 02 Сеп
Српскиот интернационалец Ѓорѓе Дреновац и следната сезона ќе настапува во дресот на МЗТ Скопје, во која се…
Мејси: Подготвен сум да бидам лидер на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 31 Авг
Осум ипол години откако го доби македонскиот пасош и седум години по последниот настап во жолто-црвениот дрес,…
Американецот Темс го одработи првиот тренинг за МЗТ Скопје (ФОТО) 2016 29 Авг
Најновата странска аквиција за МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Американецот Ксавиер Темс, вечерва го одработи…
Скот: Дојдов да победувам и да собирам искуство за во НБА 2016 25 Авг
Новоангажираниот американски кошаркар Џош Скот дефинитивно донесе нова енергија на тренинзите на МЗТ Скопје Аеродром, на кои…
МЗТ Скопје Аеродром ги почна подготовките за новата сезона (ФОТО) 2016 15 Авг
Со четворица од досега потпишаните странци, без тројцата македонски репрезентативци и со речиси двоцифрен број таленти чие…
Хрватот Лалиќ е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром 2016 10 Авг
Хрватскиот интернационалец Јуре Лалиќ (30 год., 211 см.) е вториот кошаркар кој денеска ги засили редовите на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page