Еврокуп

Пред точно две децении големиот Реал Мадрид падна во пеколот на „Јане Сандански“! (ВИДЕО) 2016 06 Ное
Датумот 6 ноември со златни букви е запишан во историјата на МЗТ Скопје Аеродром, откако на денешен…
Се пропушти голема шанса: Игравме добро, ама загубивме на гостувањето во Русија! 2016 02 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе почекаат на првата победа сезонава во Еврокупот, откако по едно продолжение…
МЗТ Скопје Аеродром денеска на гости кај руски Нижни Новгород 2016 02 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје по една непроспиена ноќ, вчера пристигнаа во рускиот град Нижни Новгород, каде што…
Против Гран Канарија и Мекејлеб ќе ја славиме и 20-годишнината од победата над Реал Мадрид! 2016 27 Окт
Следниот домашен натпревар во рамки на Еврокупот, закажан за 9 ноември против Гран Канарија во салата „Јане…
Јончевски: Ако ја победевме Цедевита, тоа немаше да биде незаслужено! 2016 26 Окт
Втор меч за МЗТ Скопје Аеродром во Еврокупот сезонава и втор несреќен пораз и тоа во вечерашната…
Немавме среќа: И десеткувани дури во финишот паднавме пред Цедевита! 2016 26 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на несреќен начин го загубија и вториот натпревар сезонава во Еврокупот и…
Ксавиер Темс: И покрај проблемите, ќе сториме сѐ за да совладаме Цедевита! 2016 26 Окт
Американецот Ксавиер Темс е еден од најстандардните во составот на МЗТ Скопје Аеродром сезонава, која за македонскиот…
Проблеми пред Еврокупот: Без Клоф, Дреновац и Симоновски на мегдан на Цедевита! 2016 25 Окт
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром се соочува со сериозни проблеми пред утрешниот дуел на домашен терен со…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page