Лошо второ полувреме за пораз на гостувањето кај Цедевита

2016 30 Ное

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да изненадат на вечерашното гостување кај хрватска Цедевита, пред се поради лошата игра во второто полувреме што воедно беше и главна причина за убедливиот пораз на крајот (61-95) во меч од 8. коло од Еврокупот.

Избраниците на тренерот Анте Назор одиграа повеќе од солидно во првите две четвртини, поради што постојано му дишеа во врат на противникот. Но, третата четвртина нагло падна интензитетот во играта на сино-белите што резултира со убедливи 27-9 за противникот и ставање крај на сите надежи за евентуален триумф во Загреб. Нашите момци воедно имаа дури 19 скокови помалку од противникот (24-43) што е само дополнителна причина за убедливиот пораз на крајот.

Јуре Лалиќ со 14 и Стефан Синовец со 10 поени беа единствени со двоцифрен ефект во составот на МЗТ Скопје Аеродром. Во екипата го немаше Ксавиер Темс, кој задутре се враќа од САД и ќе биде во составот за следниот меч в недела против Будуќност на домашен терен во рамки на АБА-лигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page