Гран Канарија, сепак, пресилна за МЗТ Скопје Аеродром

2016 09 Ное

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа и четвртиот пораз во Еврокупот сезонава, овој пат од исклучително силната шпанска екипа Гран Канарија (75-98) и тоа на домашен терен во меч во кој на полувремето се чествуваше 20-годишниот јубилеј од победата над големиот Реал Мадрид.

Сино-белите повторни ги прикажаа истите слабости како на поголемиот дел од средбите сезоната, во делот на изгубените топки и дозволените офанзивни скокови, но на моменти и одиграа рамноправно против тимот кој дефинитивно е еден од главните фаворит за триумф во Еврокупот. Проблемите со повредите одново беа тука, Шарлон Клоф и Марко Симоновски не играа, а Ѓорѓи Дреновац и Сулејман Диабате беа ровити.

Џош Скот со 22 поени и 10 скока беше најдобар кај МЗТ Скопје Аеродром, одлична партија прикажа младиот Адем Мекиќ со 11 поени додека Ксавиер Темс реализира 15 поени.

Следниот меч од второто по квалитет клупско натпреварување го играме следната среда против Лиеткабелис повторно на домашен терен, а претходно, в недела, ќе ѝ гостуваме на словенечка Крка.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page