Легендарниот Ѓорѓевиќ ќе гостува во „Јане Сандански“!

2016 01 Авг

Актуелен селектор на кошаркарската репрезентација на Србија, Александар Саша Ѓорѓевиќ, од денеска и официјално е тренер на германскиот прволигаш Баерн Минхен, кој, пак, е еден од противниците на МЗТ Скопје Аеродром во групната фаза од Еврокупот.

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња во поранешна СФР Југославија потпиша двегодишен договор со баварскиот гигант, а доаѓа на местото на сонародникот Светислав Пешиќ. Ѓорѓевиќ минатата сезона ја почна како стратег на Панатинаикос, со кого предвреме ја прекина соработката, по што се фокусира на работата со српската селекција, со која за неколку дена ќе го почне настапот на олимпискиот турнир во Рио де Жанеиро.

Српскиот стратег првата пресметка против македонскиот шампион ќе ја има на 2 ноември на домашен терен додека кошаркарските вљубеници кај нас ќе можат да го видат во живо на средбата закажана за 7 декември во „Јане Сандански“. Се очекува неговото присуство на паркетот да биде само мотив плус трибините во салата населбата Аеродром да бидат исполнети до последното место.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page