Еврокуп

МЗТ Скопје Аеродром ангажира уште еден репрезентативец на Велика Британија! 2017 20 Јан
На самиот истек на преодниот рок во АБА-лигата, кој трае до крајот на денешниот ден, управата на…
Назор: Младеновски одигра добро, но треба така и да продолжи зошто една ластовичка не носи пролет! 2016 16 Дек
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Љубомир Младеновски, на завчерашното гостување на МЗТ Скопје Аеродром кај Гран Канарија во рамки…
Младеновски одличен во чесниот пораз на гостувањето кај Гран Канарија 2016 14 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со чесен пораз на гостувањето кај шпанска Гран Канарија (75-87) го заврши…
Против Гран Канарија вечерва го завршуваме настапот во Еврокупот 2016 14 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат последниот натпревар сезонава во Еврокупот и тоа на…
Без тројца стартери не успеавме да му се спротивставиме на Нижни Новгород 2016 07 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го совладаат Нижни Новгород (82-97) во вечерашниот меч од…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на руски Нижни Новгород! 2016 07 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, со почеток од 19 часот во салата „Јане Сандански“, ќе го…
Бесплатен влез за задутрешниот дуел против Нижни Новгород! 2016 05 Дек
Управата на МЗТ Скопје Аеродром како благодарност за поддршката која ја имаа кошаркарите во вчерашната победа над…
Лошо второ полувреме за пораз на гостувањето кај Цедевита 2016 30 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да изненадат на вечерашното гостување кај хрватска Цедевита, пред се…
Страница 1 од 6
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page