АБА лига

Го преслушавме и Динамик за пет од пет во Аеродром во АБА2-лигата! 2018 15 Ное
Салата „Јане Сандански“ останува неминлив бедем за противниците на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, откако вечерва го…
Кочов: Динамик е млад и полетен, но поголемото искуство ќе ни ја донесе победата! 2018 15 Ное
Играњето на два фронта носи пеколен распоред за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поради што само три…
Бојиќ е најдобар стрелец на колото, а Медфорд одново има најмногу асистенции! 2018 08 Ное
Одличната игра и сигурната победа на гостувањето кај Вршац (95-88), на екипата на МЗТ Скопје Аеродром освен…
Фантастично прво полувреме за сигурна победа на гости кај Вршац 2018 07 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во седмиот меч дојдоа до петтата победа во АБА2-лигата сезонава, откако со…
Кочов: Гиневме за секоја топка и затоа го победивме Сплит! 2018 02 Ное
Салата „Јане Сандански“ останува неосвоива тврдина во АБА2-лигата, откако кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до четвртата…
Со „стотка“ преку Сплит за четири од четири во Аеродром! 2018 01 Ное
Остануваме непоразени на домашен терен во АБА2-лигата сезона, откако вечерва, со одлична игра во второто полувреме, го…
Дуелот со Сплит ќе биде и хуманитарен - заедно да му помогнеме на Борче Цветановски! 2018 31 Окт
Утрешниот натпревар од 6. коло од АБА2-лигата против Сплит (18 часот) ќе го има и предзнакот хуманитарен,…
И без повредениот Вудард ќе атакуваме на победа на гостувањето во Мостар 2018 23 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со желба да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА2-лигата ја…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page