АБА лига

И со преполовен тим лесно го средивме Хелиос среде Словенија! 2018 18 Дек
Трета победа во низа, а шеста во последните седум меча остварија кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром кои…
Маслинко само го дополни списокот со повредени пред дуелот против Хелиос 2018 17 Дек
Андреј Маслинко е најновата „жртва“ во нашиот табор, кој поради повредениот скочен зглоб на завчерашниот дуел со…
И без тројца повредени умешно ја решивме енигмата наречена Спарс! 2018 13 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората гостинска победа сезонава во АБА2-лигата, откако вечерва славеа во…
Без тројца стандардни првотимци ќе пробаме да го освоиме Сараево 2018 12 Дек
Без помошта на тројца репрезентативци на Македонија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе пробаат да дојдат до…
Бојиќ е стрелец број еден, а Иванов втор најдобар играч на колото во АБА2! 2018 07 Дек
Убедливата победа во синоќешниот дуел против Сутјеска донесе и неколку индивидуално признанија за кошаркарите на МЗТ Скопје…
Одличен шут, квалитетна одбрана: МЗТ Скопје лесно ја преслуша и Сутјеска! 2018 06 Дек
Шеста победа во шестиот меч на домашен терен сезонава во АБА2-лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром,…
Не си ја остваривме желбата за четири победи по ред во АБА2-лигата 2018 21 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа третиот пораз сезонава во АБА2-лигата, откако вечерва, во меч од…
Нашиот Хрват со големо срце е играч на колото во АБА2-лигата! 2018 16 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, синоќа, по петти пат победија на домашен терен сезонава во АБА2-лигата и…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page