АБА лига

Самарџиски повторно во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2019 04 Јан
По три ипол годишна пауза, македонскиот кошаркарски репрезентативец, Предраг Самарџиски (32 год., 215 см.) повторно ќе го…
Втор несреќен пораз во дуелите со Приморска 2019 03 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа првиот пораз на домашен терен сезонава во АБА2-лигата, откако вечерва…
Кочов со повик до навивачите: Дојдете да ни помогнете кога ни е најтешко! 2019 02 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром работно ја дочекаа новата 2019 година, со оглед што веќе утре ќе…
Лоша вест за крај на 2018: Медфорд пет недели надвор од теренот! 2018 31 Дек
Загубата на бодовите на неодамнешното гостување кај Борац Чачак се покажа како помали проблем за МЗТ Скопје…
Не го издржавме налетот на Борац во последниот меч од 2018 година 2018 27 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја со победа да ја завршат 2018 година, откако загубија во…
Против Борац во Чачак ја заокружуваме 2018 година! 2018 26 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат последниот натпревар во 2018 година и тоа како…
Сино-бела доминација: Бојиќ е убедливо најдобар играч на колото во АБА2-лигата! 2018 21 Дек
Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Андрија Бојиќ, завчера на гостувањето против Хелиос ја одигра сигурно најдобрата партија…
Кочов: Им симнувам капа на момците за претставата во Домжале! 2018 19 Дек
На импресивен начин, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф во синоќешниот дуел на гости кај…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page