АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром го дозна противникот во полуфиналето од плејофот во АБА2! 2019 01 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со синоќешната убедлива победа во пресметката на домашен терен против словенечка Рогашка…
Убедливо ја средивме Рогашка и официјално осигуравме место во плејофот во АБА2! 2019 28 Фев
Со фантастична игра во втората и третата четвртина, кои ги добија со огромни плус 29 (54-25), кошаркарите…
Кочов: Со агресивна одбрана до значаен триумф во пресметката со Рогашка! 2019 28 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, против словенечкиот тим Рогашка (19 часот), го почнуваат клучниот дел од…
МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето во Белград 2019 08 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да ја продолжат победничката серија на гостувањето во Белград, откако…
Против Динамик бркаме важна победа во борбата за втората позиција пред плејофот во АБА2! 2019 07 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на српскиот тим Динамик (18 часот), во меч…
Рутинска победа над Вршац: Самарџиски одличен во триумфот над фенерџијата во АБА2! 2019 30 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром без поголеми проблеми дојдоа до бодовите во вечерашната пресметка на домашен терен…
Кочов: Вршац можеби е последен, ама никако не смее да се потцени! 2019 30 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, против српски Вршац (19 часот), ќе го одиграат последниот меч на…
Важна победа: Среде Сплит го средивме поранешниот троен европски шампион! 2019 24 Јан
По голема борба и искажана огромна борбеност и карактер, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа поранешниот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page