АБА лига

Словенечка Приморска е противникот на МЗТ Скопје во плејоф-финалето од АБА2! 2019 24 Мар
МЗТ Скопје Аеродром во финалето од плејофот во АБА2-лигата ќе ги одмери силите со словенечкиот тим Сикст…
Четири од четири против Спарс: МЗТ Скопје ептен заслужено е во финалето од АБА2! 2019 24 Мар
Доминантно, без никаква дилема, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето од АБА2-лигата, откако попладнево,…
Кочов: Ќе гинеме за секоја топка за да дојдеме до посакуваното финале! 2019 24 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, на домашен терен, ќе го одиграат вториот полуфинален натпревар од плејофот…
Известување за навивачите во пресрет на реванш-дуелот со Спарс 2019 23 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром би сакала да ги извести сите навивачи, симпатизери и кошаркарски вљубеници дека…
МЗТ-Спарс 1-0: Медфорд со кош на секунда до крајот ни донесе голема победа во Сараево 2019 20 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во полуфиналната плејоф-серија во АБА2, откако вечерва, на чудесен…
Против Спарс во Сараево ја почнуваме офанзивата наречена – враќање во АБА! 2019 20 Мар
По шест месеци и 22 одиграни натпревари, за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродрон вечерва, во Сараево, почнува…
Лесна и убедлива победа над Спарс пред стартот на плејофот во АБА2 2019 14 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со лесна и убедлива победа го завршија регуларниот дел од сезоната во…
МЗТ Скопје домаќин на Спарс во последниот меч од регуларниот дел од сезоната во АБА2! 2019 14 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе го одиграат последниот меч од регуларниот дел од сезоната во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page