АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром утре против Слобода Тузла ја почнува новата сезона 2019 02 Окт
Со утрешниот натпревар на домашен терен против босанскиот тим ОКК Слобода Тузла (19 часот), актуелниот македонски шампион,…
МЗТ Скопје Аеродром ги почна подготовките за новата сезона 2019 15 Авг
Со македонските кошаркари кои се под договор и со неколку бисери од нашата младинска школа, стручниот штаб…
Кениец кој играл во Летната лига во НБА е првото странско засилување за МЗТ Скопје 2019 25 Јул
Кенискиот интернационалец кој доаѓа од американската ЏИ-лига, Нуни Омот (24 год, 206 см), е првото странско засилување…
МЗТ Скопје Аеродром го потврди настапот во АБА2-лигата за следната сезона! 2019 23 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром и следната сезона ќе биде дел од АБА2-лигата, откако управата на клубот…
И по голема борба не успеавме по вторпат да го освоиме Задар и да се вратиме во АБА 2019 30 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја експресно да се вратат во АБА-лигата, откако вечерва, по голема…
Без повредениот Бојиќ ќе пробаме и вторпат да го освоиме Задар! 2019 30 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, како гости против Задар (18 часот) ќе ја одиграат „мајсторката“ од…
„Мајсторката“ ќе го реши победникот во баражот за влез во АБА! 2019 23 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја пропуштија првата шанса за конечен триумф во баражот за влез во…
МЗТ Скопје Аеродром брка злато вредна победа над Задар за враќање во АБА-лигата 2019 23 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска, на домашен терен, ќе го одиграат вториот натпревар од баражот за…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page