АБА лига

Против Сутјеска во Никшиќ ја бркаме петтата победа во низа во АБА2 2019 31 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат мечот од 5. коло од АБА2-лигата и тоа…
И трета недела по ред го имаме најдобриот играч на колото во АБА2-лигата 2019 17 Окт
Третата победа по ред на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, остварена завчера на домашен терен против Рогашка…
МЗТ Скопје Аеродром и по третиот меч не знае за пораз во АБА2-лигата 2019 15 Окт
Одличната игра во одбрана овој пат беше клучниот фактор за третиот по ред триумф на МЗТ Скопје…
И второто МВП-признание во АБА2 заврши во рацете на кошаркар на МЗТ Скопје 2019 11 Окт
По доминацијата на Нуни Омот по првото коло, наградата за најкорисен кошаркар и по втората рунда во…
Сигурна победа над Спарс за два од два на стартот од АБА2-лигата 2019 09 Окт
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората победа во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата,…
Победата над ОКК Слобода да се потврди со „брејк“ во Сараево 2019 09 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе го одиграат првиот гостински меч сезонава во АБА2-лигата и тоа…
Роденденски подарок: Нуни Омот е МВП на првото коло во АБА2-лигата! 2019 04 Окт
Фантастично официјално деби во дресот на МЗТ Скопје Аеродром имаше кенискиот интернационалец Нуни Омот, кој одигра маестрално…
Одличен старт во АБА2: МЗТ Скопје со 19 тројки ја торпедира Слобода Тузла 2019 03 Окт
Фантастичната партија на кениското засилување Нуни Омот, на екипата на МЗТ Скопје Аеродром ѝ ја донесе првата…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page