АБА лига

Понеделник 20.30ч, Металац-МЗТ Скопје Аеродром 2015 07 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во недела патуваат за Ваљево за дуелот од 21.то коло на АБА…
МЗТ Скопје поразен од Партизан на домашен терен 2015 01 Фев
МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Партизан со резултат 55-63 во натпреварот од 20.то коло на АБА…
Пуштени во продажба влезниците за МЗТ Скопје-Партизан 2015 25 Јан
Пуштени се во продажба влезниците за дуелот од 20.то коло на АБА лигата помеѓу екипите на МЗТ…
Цедевита поуспешна од МЗТ Скопје 2015 24 Јан
Пораз на гостувањето во Загреб за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во дуелот од 19.то коло на…
Сабота 17.00ч. Цедевита-МЗТ Скопје Аеродром 2015 23 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска патува за Загреб каде што утревечер (17.00ч) ќе го одигра дуелот…
МЗТ Скопје Аеродром-Крка 60-72 2015 18 Јан
Нов пораз за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, овој пат во СЦ Јане Сандански поуспешен од нашиот…
Сабота 21.00; МЗТ Скопје - Крка 2015 16 Јан
МЗТ Скопје Аеродром во сабота со почеток од 21.00 часот е домаќин на екипата на Крка од…
Шолнок-МЗТ Скопје Аеродром 73-76 2015 09 Јан
МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Шолнок со резултат 73-76 и го оствари шестиот триумф во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page