АБА лига

МЗТ Скопје - Цибона, недела 21.00ч 2015 14 Мар
МЗТ Скопје Аеродром во недела од 21 часот ја пречекува екипата на Цибона од Загреб, во рамките…
МЗТ Скопје поразен и од Левски 91-90 2015 09 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од составот на Левскиж, во неизвесна завршница по едно продолжение…
Левски Софија - МЗТ Скопје, Понеделник 18:00ч 2015 07 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром во недела патува за Софија за натпреварот од 24.то коло на АБА…
МЗТ Скопје совладан од У.Олимпија на домашен терен 2015 01 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром повторно се поразени на домашен терен овој пат од одличниот состав на…
Недела 17:00ч, МЗТ Скопје-Унион Олимпија 2015 27 Фев
МЗТ Скопје Аеродром овој викенд ги продолжува своите настапи во АБА лигата, па во рамките од 23.то…
МЗТ Скопје поразен од Игокеа на домашен терен 2015 15 Фев
Нов пораз за тимот на МЗТ Скопје Аеродром и тоа на домашен терен од екипата на Игокеа.…
МЗТ Скопје-Игокеа, недела 19.00ч 2015 13 Фев
МЗТ Скопје Аеродром ги продолжува своите настапи во АБА лигата па во недела на домашен терен ја…
МЗТ Скопје поразен во драматичен финиш 2015 09 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени од Металац од Ваљево во тесна завршница со резултат 69-67. …
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page