АБА лига

Партизан-МЗТ Скопје 72-69 2015 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на гостувањето кај Партизан со резултат 72-69. Македонскиот шампион одигра…
Убедлив триумф над Металац (93-67) 2015 04 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го остварија првиот триумф во новата сезона од АБА лигата, откако вечерва…
Одржан прес пред мечот со Металац 2015 03 Окт
По повод престојниот натпревар од АБА лигата помеѓу МЗТ Скопје и Металац, денеска во салата за прес…
МЗТ Скопје поразен во Љубљана (91-76) 2015 01 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром доживеаа висок пораз на првиот меч од новата сезона во АБА лигата…
Старт на АБА лигата, МЗТ Скопје гостува во Љубљана 2015 30 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја стартуваат новата сезона од АБА лигата со тешко гостување во Љубљана…
Висок пораз од Црвена Звезда (89-56) 2015 22 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е убедливо поразен од Црвена Звезда со резултат 89-56, во последниот настап…
Црвена Звезда-МЗТ Скопје, недела 12.00ч 2015 20 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во сабота наутро патуваат за Белград, каде што во недела со почеток…
МЗТ Скопје поуспешен од Цибона 78-65 2015 16 Мар
Во последниот натпревар на домашен терен од овогодинешната сезона на АБа лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page