АБА лига

Евролигашки предизвик за МЗТ Скопје 2015 04 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во недела со почеток од 19.00ч, ја пречекуваат екипата на Цедевита со…
Нов пораз за МЗТ Скопје во АБА лигата 2015 29 Ное
Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром го доживеа петтиот последователен пораз во АБА лигата откако вечерва во Цеље…
Кожувчанка и Синалко нов партнер на МЗТ Скопје 2015 24 Ное
      Вчера, на 23.11.2015(понеделник), официјално, пред медиумите беше претставена новата соработка помеѓу престижниот Кошаркарски клуб МЗТ…
МЗТ Скопје поразен од Задар 60-72 2015 23 Ное
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром го доживеа и четвртиот последователен пораз во АБА лигата, откако вечерва на…
Пораз од Будуќност во Подгорица 65-55. 2015 14 Ное
Трет пораз во низа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва во рамките од 10.то коло…
Прв пораз на МЗТ Скопје на домашен терен 2015 09 Ное
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром го претрпе петтиот пораз во АБА лигата, а прв на домашен терен,…
Пуштени во продажба влезниците за натпреварот МЗТ Скопје-Црвена Звезда 2015 03 Ное
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека од денес (03.11.2015) се пуштени во продажба влезниците за натпреварот МЗТ…
МЗТ Скопје поразен од Крка 72-68 2015 31 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаа да го остварат четвртиот последователен триумф во АБА лигата откако вечерва…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page