АБА лига

Пораз од Мега Лекс во последните моменти 76-77 2015 28 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се тесно поразени од тимот на Мега Лекс 76-77 во натпреварот од…
Совладан Партизан за трета победа во серија 2015 23 Дек
Трета победа во серија за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва на домашен терен во СЦ…
Металац-МЗТ Скопје 68-77 2015 19 Дек
Втор гостински триумф во АБА лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје откако вечерва беа подобри од домаќинот…
Започнува продажбата на влезници за МЗТ Скопје-Партизан 2015 15 Дек
Од среда (16.12.2015) започнува продажбата на влезници за натпреварот МЗТ Скопје-Партизан во рамките од 16.то коло на…
Убедлива победа над Олимпија 81-62 2015 12 Дек
МЗТ Скопје Аеродром успеа да го совлада тимот на Унион Олимпија со резултат 81-62 и да ја…
МЗТ Скопје поразен од Цедевита 65-70 2015 06 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје го доживеа и шестиот неуспех едноподруго откако вечерва се поразени од составот на…
Евролигашки предизвик за МЗТ Скопје 2015 04 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во недела со почеток од 19.00ч, ја пречекуваат екипата на Цедевита со…
Нов пораз за МЗТ Скопје во АБА лигата 2015 29 Ное
Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром го доживеа петтиот последователен пораз во АБА лигата откако вечерва во Цеље…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page