АБА лига

Цибона-МЗТ Скопје 68-62 2016 16 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го забележеаа 12.от пораз во АБА лигата откако вечерва се поразени од…
Пораз од Сутјеска 71-75. 2016 11 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на домашен терен од тимот на Сутјеска со резултат 71-75…
Подарок календар за секоја купена влезница 2016 05 Јан
Од денес стартува продажбата на влезници за дуелот МЗТ Скопје Аеродром-Сутјеска кој е закажан за недела (10.01.2016).…
Убедлив триумф над Игокеа 70-86 2016 03 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа ја започнаа 2016-та година, откако вечерва на гостински терен убедливо…
Пораз од Мега Лекс во последните моменти 76-77 2015 28 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се тесно поразени од тимот на Мега Лекс 76-77 во натпреварот од…
Совладан Партизан за трета победа во серија 2015 23 Дек
Трета победа во серија за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва на домашен терен во СЦ…
Металац-МЗТ Скопје 68-77 2015 19 Дек
Втор гостински триумф во АБА лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје откако вечерва беа подобри од домаќинот…
Започнува продажбата на влезници за МЗТ Скопје-Партизан 2015 15 Дек
Од среда (16.12.2015) започнува продажбата на влезници за натпреварот МЗТ Скопје-Партизан во рамките од 16.то коло на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page