АБА лига

Американецот Томас ќе ги организира нападите на МЗТ Скопје Аеродром 2016 10 Сеп
Американскиот кошаркар, Тори Томас (31 год., 180 см.), ќе биде организатор на нападите на МЗТ Скопје Аеродром…
Пекол: Против Партизан и Цедевита во период од само 48 часа! 2016 02 Сеп
Раководството на АБА-лигата денеска ги прецизира термините за првите неколку кола од новата сезона, кои се играат…
Младинскиот репрезентативец Цветковски потпиша за МЗТ Скопје Аеродром 2016 24 Авг
Членот на младинската кошаркарска репрезентација на Македонија, Андреј Цветковски (19 год, 190 см), денеска потпиша двегодишен договор…
Американецот Темс е нов играч на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 20 Авг
Американецот Ксавиер Темс (25 год., 191 см.) е најновото засилување за екипата на МЗТ Скопје Аеродром во…
Бибрович: Целта ми е да ги предизвикам играчите и да им го разбудам победничкиот дух! 2016 18 Авг
Поранешен полски репрезентативец во џудо, магистар по физикална терапија, доскорешен член на тренерскиот тим на Сласк Вроцлав…
Лалиќ: Дојдов за да освојувам трофеи и со МЗТ Скопје! 2016 16 Авг
Хрватскиот кошаркарски интернационалец Јуре Лалиќ сезонава ќе биде еден од главните адути на новиот тренер на МЗТ…
Лучиќ: Мора добро да се подготвиме, нѐ чека напорна сезона! 2016 15 Авг
Српскиот интернационалец, Урош Лучиќ, по една година повторно е во „Јане Сандански“, во дресот на МЗТ Скопје…
Ќе имаме македонско дерби во АБА-лигата 2016 10 Авг
По четиригодишен настап како единствен македонски претставник, МЗТ Скопје Аеродром во следната сезона ќе има домашно друштво…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page