АБА лига

Со 14 тројки го торпедиравме Широки и останавме непоразени во Аеродром 2019 21 Ное
Тоа беше петти триумф по ред на нашиот тим на паркетот во „Јане Сандански“, со што се…
МЗТ Скопје Аеродром го „прошири“ ростерот со центарот Радуловиќ! 2019 18 Ное
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром во продолжението на сезоната ќе има уште една опција во играта под…
Тесен пораз во Домжале, имавме напад за победа! 2019 12 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да ја продолжат победничката низа и во третиот меѓусебен меч…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостува на Хелиос од Домжале 2019 12 Ное
Три дена по натпреварот од домашното првенство против Пелистер, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги очекува уште…
Фанатичната борбеност ни донесе голема победа над Сплит 2019 05 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром одиграа фанатично во одбраната, за што говори и бројката од дури 15…
МЗТ Скопје Аеродром го пречекува некогаш двојниот европски шампион! 2019 05 Ное
Пред кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром најверојатно е најсериозниот испит досега, со оглед што вечерва, во „Јане…
Американецот Ерон Харис е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2019 03 Ное
Бековската линија на МЗТ Скопје Аеродром од денеска е засилена со Американецот Ерон Харис (26 год, 191…
Кениецот Нуни Омот повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром 2019 02 Ное
Кенискиот интернационалец Нуни Омот завчера, против Сутјеска во Никшиќ, го одигра последниот натпревар во дресот на МЗТ…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page