АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром поразен на стартот од АБА-лигата 2016 30 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја почнаа новата сезона во АБА-лигата, откако загубија на вечерашното…
Лалиќ: Ќе пробаме да ја изненадиме фаворизираната Ц. Звезда! 2016 30 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во вечерашниот меч (19 часот) од воведното коло од новата сезона во…
МЗТ Скопје Аеродром е подготвен за петтата пловидба по Јадранот 2016 28 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги одработуваат последните тренинзи пред задутрешниот старт на АБА-лигата против Црвена звезда…
Почнува продажбата на влезниците за пресметката со Партизан! 2016 26 Сеп
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека од утре…
Лалиќ, Дреновац и Скот се меѓу седумте „најскапи“ кошаркари сезонава во АБА-лигата! 2016 26 Сеп
Дека МЗТ Скопје Аеродром и неговите кошаркари се сфаќаат сериозно во пресрет на новата сезона во АБА-лига…
На само десет дена до стартот на АБА: МЗТ Скопје го одржа првиот тренинг со сите играчи! 2016 19 Сеп
На само десетина дена пред отворањето на европската сезона и дуелот во Белград со Црвена звезда, актуелниот…
Ѓорѓе Дреновац во најдобрата петорка на турнирот во Сараево! 2016 18 Сеп
Одличните игри на двата меча на силниот меморијален турнир „Мирза Делибашиќ“ на Ѓорѓе Дреновац му го донесоа…
Победа над Босна за трето место на меморијалот „Мирза Делибашиќ“ 2016 17 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија третото место на меѓународниот турнир „Мирза Делибашиќ“, откако вечерва го…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page