АБА лига

Јончевски: Добро е што победивме, сега се насочуваме кон дуелот со Цедевита 2016 23 Окт
Делумно олеснување можеше да се види на лицето на тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Јончевски, по…
Прв триумф: МЗТ Скопје во драматичен финиш го совлада Карпош Соколи! 2016 23 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првата официјална победа сезонава, откако по голема борба и драма…
МЗТ Скопје Аеродром ќе ги нагости „соколите“ од Карпош! 2016 23 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром посакуваат идентичен епилог од неодамнешното финале од Суперкупот на денешната пресметка на…
Пуштени во продажба билетите за првото македонски дерби во АБА-лигата 2016 19 Окт
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека денеска (19…
Лалиќ: Не одигравме на посакуваното ниво! 2016 16 Окт
Големо беше разочарувањето кај кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по вечерашниот пораз на гостувањето кај Задар, пред…
МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето во Задар 2016 16 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат без победа во новата сезона во АБА-лигата, откако вечерва загубија на…
Против Задар да се круниса добрата игра и да се наплатат несреќните порази од Цибона и Лиеткабелис! 2016 16 Окт
Со максимално претпазлива игра, агресивна одбрана и организиран напад, како и со користење на сите слабости на…
Емил Рајковиќ повеќе не е тренер на МЗТ Скопје! 2016 09 Окт
Поразот во вечерашната средба на домашен терен против Цибона (85-89), кој е четврти во низа во новата…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page