АБА лига

Кошаркарско матине во Ново Место: Аеродромци во лов на првата гостинска победа во АБА! 2016 13 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром најавуваат голема борба од првиот до последниот момент на денешната средба против…
Џош Скот вторпат по ред во петорката на колото во АБА-лигата! 2016 08 Ное
Американецот во редовите на МЗТ Скопје Аеродром, Џош Скот, полека, но сигурно се етаблира во еден од…
Јуначка последна четвртина и значајна победа во трилер-завршница над Унион Олимпија 2016 06 Ное
Со серија 20-4 во последните пет-шест минути од натпреварот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф…
Да се победи Олимпија во чест на триумфот над Реал Мадрид и за среќен роденден на Ѓуроски! 2016 06 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се решени да дадат сѐ од себе, да ги надминат сите проблеми…
Пуштени во продажба билетите за претстојниот меч со Унион Олимпија 2016 04 Ное
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека од денеска (4…
МЗТ Скопје Аеродром не успеа да победи на гостувањето кај Мега Лекс 2016 30 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го задржат победничкиот моментот по триумфот над Карпош Соколи…
И без тројца првотимци ќе пробаме да ја изненадиме незгодната Мега! 2016 30 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на гостувањето против Мега Лекс (19 часот), ќе пробаат првпат да…
Официјално: Стојан Ѓуроски е нов член на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 27 Окт
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Стојан Ѓуроски (24 год., 203 см.) од денеска и официјално е нов член на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page