АБА лига

Пуштени во продажба билетите за средбата со Црвена звезда по цена од – сто денари! 2016 12 Дек
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се во продажба…
Несреќен пораз од Морнар со кош на три секунди до крајот 2016 10 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром беа многу блиску до првата победа на гостински терен сезонава, откако во…
Иако сме без двајца стартери: Во Бар да се одигра како против Будуќност! 2016 10 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром осоколени од големата победа над Будуќност (96-90) во минатото коло, попладнево ќе…
Посилни и од силната Будуќност и од големата судиска неправда! 2016 04 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија голема во денешниот дуел на домашен терен против силната Будуќност (96-90),…
Без Ксавиер Темс и во денешната пресметка со силната Будуќност! 2016 04 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска, на домашен терен, ќе ги одмерат силите со екипата на Будуќност…
Пред мечот со Будуќност: Минута молчење за настраданите во авионската несреќа во Колумбија! 2016 02 Дек
Челниците на АБА-лигата решија сите средби од 12. коло од ова натпреварување, кое се игра од денеска…
Пуштени во продажба билетите за средбата со Будуќност! 2016 29 Ное
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека веќе се во…
МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето кај Игокеа 2016 27 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат без гостинска победа сезонава, откако загубија на вечерашното гостување кај босанска…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page