АБА лига

Назор: Го плативме данокот на заморот и кусата ротација, но и потфрливме во дефанзивата! 2016 24 Дек
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, веднаш по средбата направи анализа на вечерашниот пораз на нашиот…
Се држевме 30 минути, но во финишот потклекнавме пред силниот Партизан! 2016 24 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја завршија 2016 година, откако загубија на вечерашното гостување кај…
Вечерва му гостуваме на Партизан за крај на 2016 година! 2016 24 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат последниот натпревар во 2016 година и тоа на…
Им нема крај на малерите: И без Марко Симоновски на мегдан со Партизан! 2016 22 Дек
Речиси да им нема крај на проблемите со кои се соочува новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром,…
Нов проблем за Назор: Без Даниел Кларк во следните три недели! 2016 20 Дек
Новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор и понатаму не може да крене глава од проблеми,…
Анте Назор: Имаме уште многу напорна работа пред нас! 2016 17 Дек
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, воопшто не беше задоволен по денешниот меч на домашен терен…
Без сили за изненадување против неприкосновената Црвена звезда 2016 17 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со само девет кошаркари не успеаја да го изненадат најдобриот тим и…
Досега непоразената Црвена звезда денеска ни гостува во „Јане Сандански“! 2016 17 Дек
Со желба да се продолжи низата на добри игри и победи на домашен терен и тоа без…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page