АБА лига

Лалиќ: Искуството и добриот здравствен билтен ќе бидат клучни во битката за опстанок! 2017 18 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром деновиве напорно работат, осоколени од убедливата победа против Задар, но и свесни…
Џош Скот одново во најдобрата петорка на колото во АБА-лигата 2017 16 Јан
Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Џош Скот и во убедливата победа против Задар продолжи со своите доминантни…
Шампионот лесно го преслуша Задар за петти триумф во АБА-лигата 2017 13 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првата победа во 2017 година, откако вечерва, на домашен терен,…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на хрватски Задар! 2017 13 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го пречекуваат хрватскиот тим Задар (20 часот) во првиот меч од…
Пуштени во продажба билетите за петочниот дуел со Задар! 2017 10 Јан
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
Лавовски се боревме, но на крајот загубивме на гости кај Цибона 2017 08 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на денешното гостување кај Цибона (79-87) во меч од 17. коло…
Со Кларк, но без Синовец и Лалиќ денеска ѝ гостуваме на Цибона! 2017 08 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе има уште еден обид да дојде до првата гостинска победа…
Шампионот „од втора“ тргна на пат кон Загреб, но без повредениот Синовец! 2017 07 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претпладнево „од втора“ заминаа кон Загреб, каде што утре ќе ги одмерат…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page