АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром ќе се жали на ригорозната казна од АБА-лигата 2020 22 Јан
Информацијата дека сме казнети со неверојатни 15.000 евра и настап на еден натпревар пред празни трибини (следниот…
Сутјеска лесно преслушана за осма победа по ред во Аеродром 2020 15 Јан
Одличниот шут од поле, пред сѐ за три поени, како и далеку подобрата тимска игра што резултира…
Милошевиќ вторпат во само три кола е играч на колото во АБА2 2020 03 Јан
Нашите момци синоќа, по голема борба и две продолженија, дојдоа до исклучително значајна победа на гостувањето кај…
Одличен старт на 2020: По две продолженија ја средивме Рогашка среде Словенија 2020 02 Јан
Големото срце и максималната мотивираност на нашите кошаркари се покажаа како клучен фактор во денешниот триумф на…
Со триумфот над Спарс победнички ја завршуваме 2019 година 2019 25 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром победнички ја завршија 2019 година, откако вечерва, во последниот годинешен меч, на…
Фантастично прво полувреме: МЗТ Скопје лесно ја преслуша Слобода во Тузла! 2019 19 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одиграа сигурно најдобрата партија сезонава на гостински терен во АБА2-лигата, откако,…
Драматична победа над Нови Пазар со поени на пет десетинки до крајот 2019 04 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје остануваат непоразени на домашен терен, откако вечерва, во неверојатно драматичен меч, со двете…
Со пеколен напад и 13 тројки до значаен триумф на гости кај Динамик 2019 28 Ное
Добрата форма во која се наоѓаат во последно време, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја потврдија со…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page