АБА лига

Лукајиќ: Немам објаснување за тоа што ни се случи против Петрол Олимпија! 2018 04 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во синоќешната пресметка со Петрол Олимпија (55-96), во меч од 19.…
МЗТ Скопје Аеродром против Петрол Олимпија го отвара 19. коло од АБА-лигата! 2018 03 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, на домашен терен во салата „Јане Сандански“, ќе го пречекаат тимот…
Задутре дома против Петрол Олимпија, а в понеделник на гости кај Блокотехна! 2018 01 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во следните неколку дена ќе одиграат натпревари против два незгодни противници и…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва на гости кај Мега Бемакс 2018 30 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на тимот на Мега Бемакс (20 часот) во…
Бојан Трајковски: Функционираме како тим, никој не се одвојува од колективот! 2018 24 Јан
Крилниот центар на МЗТ Скопје, Бојан Трајковски, одговори на прашањата на читателите испратени до официјалната интернет-страница на…
Првакот на АБА пресилен за МЗТ Скопје Аеродром 2018 22 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го изненадат актуелниот шампион во АБА-лигата Црвена звезда (58-92),…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на првакот во АБА-лигата! 2018 22 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва на домашен терен ќе го пречекаат актуелниот првак во АБА-лигата, тимот…
Лукајиќ пред Звезда: Да покажеме дека победата во Загреб не беше случајна! 2018 21 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре ќе ги одмерат силите со актуелниот шампион во АБА-лигата, екипата на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page