АБА лига

Тренерот Лукајиќ го пропушта мечот со Морнар, на клупата ќе дебитира Ѓорѓи Кочов! 2018 11 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром на вечерашниот меч против Морнар (19 часот) од клупата ќе биде предводена…
Јордан Минчев повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром 2018 09 Мар
Бугарскиот интернационалец Јордан Минчев повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска беше ставен крај…
Еден и единствен: Сто меча, 1.076 поени, 302 скока и 187 асистенции за Дамјан во АБА-лигата! 2018 04 Мар
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Стојановски, пред вчерашниот дуел против Цедевита доби благодарница и пригоден подарок…
Пораз од Цедевита во последниот домашен меч сезонава во АБА 2018 03 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во вечерашната пресметка со Цедевита (64-85) во последниот меч на домашен…
Лукајиќ пред Цедевита: Да ја пренесеме енергијата од Купот и на средбите од АБА-лигата! 2018 02 Мар
По пауза од речиси еден месец поради одигрувањето на завршниците од националните купови и репрезентативниот прозорец на…
Симоновски и Мајсторовиќ се враќаат во тимот, Трајковски две недели ќе биде вон стројот! 2018 01 Мар
Паузата поради репрезентативниот прозорец на ФИБА, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, го искористи прво за…
Дамјан по поразот од Будуќност: Ни претстои напорна работа ако сакаме да бидеме подобри! 2018 11 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на вечерашното гостување кај Будуќност (62-104), во меч од 20 коло…
Лукајиќ: Во Подгорица да пробаме да го подобриме впечатокот во АБА-лигата! 2018 11 Фев
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва, во Подгорица, против Будуќност (19 часот), ќе го одигра претпоследниот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page