АБА лига

Странците пристигнаа: Новиот МЗТ Скопје ги „запали моторите“ за новата сезона! 2018 15 Авг
Среда велат дека бил најсреќен ден во неделата, па во контекст на ова стручниот штаб на МЗТ…
Ги дознавме ривалите во АБА2, сезоната ја почнуваме со две средби во „Јане Сандански“ 2018 26 Јул
Челниците на регионалното јадранско натпреварување денеска ставија крај на сите дилеми и ги објавија имињата на екипите…
МЗТ Скопје Аеродром се засили со Хрватот Иванов! 2018 25 Јул
Хрватскиот интернационалец Иве Иванов (32 год, 200 см) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
Дамјан Стојановски: Во МЗТ Скопје сум како дома и затоа без размислување - останав! 2018 09 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски, денеска и официјално го стави потписот на договорот со МЗТ Скопје Аеродром,…
МЗТ Скопје Аеродром го потврди настапот во АБА2-лигата! 2018 05 Јун
МЗТ Скопје Аеродром и седма сезона по ред ќе настапува во јадранската конкуренција, откако управата на клубот…
МЗТ Скопје Аеродром е седми најгледан тим во АБА! 2018 17 Апр
Средбите од АБА-лигата сезонава ги проследиле речиси 400.000 вљубеници во кошарката, што носи просек од околу 2.500…
Лукајиќ ја има поддршката од управата, a за лошите резултати казна во висина од половина плата! 2018 20 Мар
Лошите резултати остварени сезонава во АБА-лигата, каде што дојдовме до само три победи и завршивме на последното…
Со девет кошаркари немоќни за нешто повеќе на гостувањето кај Морнар 2018 11 Мар
Ослабени поради неиграњето на повредениот Бојан Трајковски и непријавените во АБА, Џордон Крафорд и Алексеј Нешовиќ, кошаркарите…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page