АБА лига

Кочов: Со помош на навивачите и Борац ќе падне во „Јане Сандански“! 2018 02 Окт
Осоколени по стартната победа против словенечки Хелиос, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, утре (19 часот), ќе го…
Нашиот Џејмс Вудард е играч на колото во АБА2-лигата! 2018 29 Сеп
Големо признание уште од првото коло во АБА2-лигата за Американецот во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, Џејмс…
Кочов: Покажавме карактер и пожртвуваност и тоа ме радува! 2018 28 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа над Хелиос го почнаа настапот во АБА2-лигата, а начинот на…
Лесно го преслушавме Хелиос за успешен старт во АБА2-лигата! 2018 27 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот во АБА2-лигата, откако вечерва, на домашен терен,…
Без преноси на македонска ТВ и интернет-стриминг од средбите во АБА2-лигата! 2018 26 Сеп
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром утре, на домашен терен против словенечки Хелиос (19 часот), ја почнува приказната…
МЗТ Скопје во новата сезона ќе игра максимално агресивно и фајтерски! 2018 26 Сеп
Во пресрет на утрешниот прв натпревар од АБА2-лигата, на домашен терен против словенечки Хелиос (19 часот), екипата…
И „Цедевита“ стана дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 22 Сеп
Управата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува да го засилува спонзорскиот тим со чија помош ќе бркаме две…
УНИ Банка и следната сезона ќе „настапува“ во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 20 Сеп
Македонскиот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром, откако солидно го засили играчкиот состав за новата сезона, засилено работи…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page