АБА лига

Кочов: Македонија одамна немала талентирани играчи како Младеновски и Маслинко! 2018 18 Окт
На победите најчесто не треба да им се гледа во заби, па така е и во случајот…
Три од три дома: По едно продолжение со „стотка“ го искачивме Ловќен! 2018 17 Окт
Трет домашен натпревар и трета победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, овој пат по…
Кочов: На тие што ќе дојдат да нѐ бодрат им ветувам - дома нема да заминете разочарани! 2018 16 Окт
Македонскиот вицешампион МЗТ Скопје Аеродром пред една недела пропушти голема шанса да се врати славенички од најтешкото…
Несреќен пораз на гостувањето кај Сикст Приморска 2018 11 Окт
Осумте поени во низа кои ги постигна противникот во последните 80 секунди од натпреварот се покажаа како…
Кочов: Приморска е силна, но има и слабости кои ќе пробаме да ги искористиме! 2018 10 Окт
Македонскиот кошаркарски вицешампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, попладнево замина за Словенија каде што утре, во Копер,…
„Крадливецот“ Вудард пак е меѓу најдобрите во колото во АБА2-лигата! 2018 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, заедно со Приморска и Сплит, се на делба на првото место на…
Нова победа: Го растуривме Борац Чачак за два од два во АБА2! 2018 03 Окт
Со гранитна одбрана и голема поддршка од трибините, зачинета со доминација под кошевите и прецизен шут кој…
Кочов: Со помош на навивачите и Борац ќе падне во „Јане Сандански“! 2018 02 Окт
Осоколени по стартната победа против словенечки Хелиос, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, утре (19 часот), ќе го…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page