АБА лига

МЗТ Скопје со Црногорецот Милошевиќ го комплетира квартетот странци! 2021 28 Сеп
Немања Милошевиќ (34 год, 204 см), кој е повремен репрезентативец на Црна Гора, е нашето најново засилување…
КФМ ни ги повреди кошаркарите и не сака да ја преземе одговорноста! 2021 20 Сеп
На само една недела до официјалниот старт на новата сезона со пресметката од Суперкупот против Работнички, нашиот…
Хасани Гравет од МЗТ Скопје слета директно во – Орландо Меџик! 2021 09 Сеп
Дека беше еден од подобрите странци во последно време во таборот на МЗТ Скопје Аеродром, Американецот Хасани…
Рикиќ: Ќе дадеме сѐ двојната круна да остане во Аеродром! 2021 01 Сеп
Поранешниот кадетски репрезентативец на Хрватска во ракомет, Роберт Рикиќ (31 год, 2019 см), кој потоа повеќе од…
Конечно ги дознавме ривалите за новата сезона во АБА2! 2021 31 Авг
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром сезонава, покрај двете домашни натпреварувања, ќе настапува и во АБА2-лигата, каде што…
Обновен договорот со Николов, ангажирани Хрват и двајца Американци! 2021 02 Авг
Управата на МЗТ Скопје Аеродром изминатиот период го мина во интензивни преговори со поголем број квалитетни кошаркари…
Повредите и короната удрија по МЗТ – без тројца играчи и двајца тренери на Златибор! 2021 22 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе биде драстично ослабена на претстојниот „балон“ од АБА2-лигата на Златибор, со…
МЗТ Скопје Аеродром го раскина договорот со Доминез Барнет 2021 06 Фев
Американецот Доминез Барнет повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако вчера беше официјализиран раскинот на…
Страница 1 од 50
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page