Стефан Синовец е нов член на МЗТ Скопје Аеродром

2016 07 Окт

Трите порази во низа на стартот од АБА-лигата и низата повреди на играчи од стартната петорка се причините што управата на МЗТ Скопје Аеродром се реши за ангажирање на Србинот Стефан Синовец, кој со нашиот клуб потпиша договор до крајот на сезоната.

Станува збор кошаркар кој одлично ја познава средината во која доаѓа, со оглед што претходно двапати настапуваше на сино-белиот тим. Синовец првпат во „Јане Сандански“ дојде во 2013 година по што ја одигра целата сезона по што замина во унгарски Шолнок, каде што не се задржа многу по што се врати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром. Минатата сезона ја мина во словенечка Крка.

Српскиот интернационалец игра на позицијата бек-шутер, а по потреба може да помогне и на позицијата „3“, која е дефицитарна по повредата на Ѓорѓе Дреновац. Во досегашната кариера, која ја почна во српска Визура, има играно уште и за Партизан, Металац Ваљево, Раднички Крагуевац и Химик.

Неговото деби во сино-белиот дрес се очекува в недела на дуелот на домашен терен против Цибона.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page