Пекол: Против Партизан и Цедевита во период од само 48 часа!

2016 02 Сеп

Раководството на АБА-лигата денеска ги прецизира термините за првите неколку кола од новата сезона, кои се играат во забрзан ритам и кои на МЗТ Скопје Аеродром му носат пеколен распоред со четири средби во десет дена и пресметки со великани како Партизан и Цедевита во период од само – 48 часа.

Сезоната за македонскиот првак почнува на 30 септември, со гостувањето кај актуелниот победник во регионалното натпреварување, белградска Црвена звезда (19 часот), додека првиот дуел на домашен терен ќе го одигра на 4 октомври против вториот српски гигант, Партизан и тоа од 17 часот. Само 48 часа подоцна, во истата сатница, избраниците на тренерот Емил Рајковиќ ќе ѝ гостуваат на силната Цедевита, а забрзаниот циклус завршува на 9 октомври кога во Скопје доаѓа поранешниот европски шампион, загрепска Цибона (21 часот).

Ниту во продолжението од месецот не се намалуваат обврските на кошаркарите на МЗТ Скопје, со оглед на почетокот на Еврокупот, каде што „металците“ првата обврска ќе ја имаат на 12 октомври против Уникаха во Малага. Сино-белите до крајот на октомври ќе одиграат вкупно десет средби што вистински НБА-ритам, поради што е клучно играчите добро да го одработат подготвителниот период бидејќи кога ќе почне сезоната повеќе ќе бидат во авиони и автобуси отколку на тренинг во сала.

Избраниците на Рајковиќ в понеделник ќе го одиграат првиот контролен дуел и тоа против грчки ПАОК (16 часот) во Солун. Еден ден подоцна, кошаркарите на МЗТ Скопје во северниот грчки град ќе ги одмерат силите со турски Газиантеп.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page