Совладан Партизан за трета победа во серија

2015 23 Дек

Трета победа во серија за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва на домашен терен во СЦ Јане Сандански беа подобри од тимот на белградски Партизан со резултат 72-68.
МЗТ Скопје имаше водство од осум поени разлика по првиот период, меѓутоа Партизан успеа да врати со иста мера во втората четвртина па резултатот беше 41-40 по првото полувреме. Повторно добра игра на домашните кошаркари во третиот период во кој имаа водство и од 53-42 но не успеаа целосно да го скршат отпорот на гостите од Белград кои повторно се вратија во игра во последниот период.. Партизан успеа дури и да поведе со три поени разлика (66-69) на пет минути до крајот на средбата, меѓутоа МЗТ Скопје со серија од 12-2 успева да го реши натпреварот во своја корист.

Урош Луковиќ со 20 поени и 8 скока беше прв играч во редовите на МЗТ Скопје. Ѓорѓе Дреновац беше стрелец на 17 поени,  Дамјан Стојановски постигна 12 поени, Данило Мијатовиќ средбата ја заврши со 10 поени.

Во тимот на Партизан, Вилсон беше прв играч со 21 поен.

МЗТ Скопје својот следен натпревар го игра повторно на домашен терен, кога ја пречекува екипата на Мега Лекс. Натпреварот е закажан за понеделник со почеток од 18.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page