Унион Олимпија-МЗТ Скопје Аеродром 69-56

2014 30 Ное

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Унион Олимпија со 69-56  во меч од 10.то коло на АБА лигата кој се одигра вечерва во Љубљана. По израмнетата игра во првото полувреме кога Олимпија имаше позитива од само од еден поен, МЗТ Скопје одигра лош трет период кој го загуби со 8 поени разлика. Во последната четвртина само ја одржуваа стекната предност и сосема заслужено дојдоа до триумфот.

Во составот на МЗТ Скопје, Урош Лучиќ и Александар Цветковиќ беа најдобри поединци со по 13 постигнати поени. Ален Омиќ постигна 14 поени, додека Маринели, Мариновиќ и Каначевиќ мечот го завршија со по 13 поени кај победникот.

Следениот меч за МЗТ Скопје Аеродром е натпревар од домашниот шампионат, против екипата на Куманово, кој е закажан за среда (03.12.2014) со почеток од 19:00 часот.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page