Тодрик Гочер повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром!

2020 30 Дек

Американецот Тодрик Гочер повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако за него беше платена откупната клаузула од договорот што го имаше со нашиот клуб во износ од 15.000 долари.

Тој кариерата ја продолжи во грчкиот прволигаш Месолонги, кој реши да ја плати предвидената сума за да го ангажира во своите редови. Гочер одигра релативно солидно на четирите средби на првиот турнир од АБА2-лигата на Златибор, на кои имаше просек од 13,5 поени и 5,8 асистенции, додека не беше на посакуваното ниво во Првата лига со просек од 6,3 поени и 3,7 скока.

Нашиот тим веднаш почна да бара уште подобро засилување на позициите „два“ и „три“ , со цел да имаме уште поквалитетен ростер за остварување на зацртаните цели, а тоа се триумф во двете домашни натпреварувања и борба за пласман во АБА-лигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page