Кочов: Со помош од навивачите до значајна победа против Динамик!

2020 27 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по речиси две неделна пауза поради репрезентативниот прозорец на ФИБА, вечерва ги продолжуваат натпреварите во АБА2-лигата и тоа на домашен терен против српскиот претставник Динамик (20 часот), дуел во кој ќе пробаат да дојдат до исклучително важна победа во битката за што подобра позиција пред плејофот.

Нашите момци во моментов се второпласирани, со една победа повеќе во однос на најсериозниот конкурент Широки, кого, пак, го очекува тешко гостување кај лидерот Борац Чачак. Победата е приоритет, а важна улога ќе има и разликата со која ќе биде остварена, со оглед што вкупната кош-разлика би можела биде решавачка на крајот во случај да имаме ист број бодови со составот од БиХ.

Поради тоа, тренерот Ѓорѓи Кочов очекува максимално залагање од своите избраници, а воедно се надева и на голема поддршка од трибините од нашите верни навивачи и симпатизери.

„Нѐ очекува меч против талентиран и квалитетен противник, кого максимално го респектираме. ФИБА-прозорецот дојде во лош момент за нашата екипа, бидејќи поради фактот што имавме петмина репрезентативци две недели трениравме само со странските кошаркари. Но, сигурен сум во максималното залагање на сите во тимот. Пресметката со Динамик е исклучително значајна за нас, бидејќи со победа ќе направиме огромен исчекор кон плејофот, со што ќе ја оствариме примарната цел поставена пред почетокот на сезоната. Се надевам дека од трибините ќе имаме значајна поддршка во овој важен дуел“, изјави Кочов.

Против Динамик досега имаме одиграно три меча и остварено две победи, првата на домашен терен во 2018 година како и последната во Белград одиграна лани во ноември.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page