Милошевиќ вторпат во само три кола е играч на колото во АБА2

2020 03 Јан

Нашите момци синоќа, по голема борба и две продолженија, дојдоа до исклучително значајна победа на гостувањето кај Рогашка (90-83), за која сигурно најзаслужен беше Ѓорѓе Милошевиќ, кој за својата фантастична партија денеска го доби и признанието за играч на колото во АБА2.

Српскиот интернационалец средбата ја заврши со 30 поени, 12 скока и три асистенции, односно со 39 индексни поени, со што воедно го изедначи најдобриот индивидуален резултат во досегашниот дел од сезоната во регионалното натпреварување. За Милошевиќ ова е второ вакво признание, откако беше МВП и пред две кола, по триумфот на составот од Аеродром на гостувањето кај Слобода Тузла.

За МЗТ Скопје Аеродром, пак, ова е петти пат да го има најдобриот во рундата, откако покрај двете признанија на Србинот идентична чест добија и Нуни Омот во првото, Џабари Хиндс во второто и Дамјан Стојановски во третото коло.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page