МЗТ Скопје Аеродром и по третиот меч не знае за пораз во АБА2-лигата

2019 15 Окт

Одличната игра во одбрана овој пат беше клучниот фактор за третиот по ред триумф на МЗТ Скопје Аеродром во новата сезона АБА2-лигата, откако вечерва, на домашен терен, лесно и убедливо беше совладан словенечкиот претставник Рогашка (74-54).

Сино-белите шутираа далеку подобро од противникот, кој не се снајде во нашата брза игра со многу преземања во дефанзивата, па едвај го погодуваше речиси секој четврти шут кон нашиот кош. Словенците почнаа подобро и ја имаа иницијативата во првата четвртина, во која дури имаа и плус седум (18-11), но тоа беше сѐ што направија на овој меч. Аеродромци прво намалија на минус еден пред вториот период (19-20), за потоа со серија 10-1 да дојдат до резултатски пресврт (29-23) и водство кое потоа не го испуштија до самиот крај.

МЗТ Скопје Аеродром со ваквиот агресивен начин на игра продолжи и во второто полувреме, во кое од минута во минута буквално го мелеа гостинот од Словенија. Тројката на Кристијан Николов значеше и преминување на границата од 20 поени (67-46) и крај на сите надежи на противникот за евентуален пресврт уште во 33. минута.

Составот од „Јане Сандански“ на крајот беше убедливо подобар речиси во сите статистички категории, додека Рогашка имаше само поголем број скокови, што беше резултат на начинот на кој аеродромци играа во одбраната. Дамјан Стојановски со 18 поени (пет тројки), девет скока и дури пет украдени топки беше најдобар кај македонскиот тим, додека двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Бојан Крстевски со 13 и Нуни Омот со 11 поени. Одлични беа уште и Андреј Маслинко со девет поени и седум скока, Марин Морнар со осум поени, како и Џабари Хиндс со шест поени и исто толку асистенции и Андреј Магдевски со ист број поени и едно додавање помалку од Американецот.

МЗТ Скопје Аеродром, кој сега има учинок 3-0 на стартот од АБА2, и следниот меч ќе го одигра на домашен терен и тоа следната среда против Борац Чачак.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page