И второто МВП-признание во АБА2 заврши во рацете на кошаркар на МЗТ Скопје

2019 11 Окт

По доминацијата на Нуни Омот по првото коло, наградата за најкорисен кошаркар и по втората рунда во АБА-лигата заврши во рацете на кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром и тоа кај Џабари Хиндс, чија фантастична партија беше една од причините за нашата завчерашна победа на гостувањето кај Спарс.

Американскиот плејмејкер во сино-белиот дрес флертуваше со трипл-дабл ефект на мечот во Сараево, откако средбата ја заврши со 23 поени, девет скока и осум асистенции. Тоа му донесе индекс на корисност 33, односно еден поен помалку од кошаркари на Хелиос, Блаж Махковиќ, чија екипа загуби па не можеше да го добие главното признание.

Хиндс воедно е и втор најдобар асистент на колото, со три додавања помалку од најдобриот неделава, Никола Кораќ од Нови Пазар.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page