Сигурна победа над Спарс за два од два на стартот од АБА2-лигата

2019 09 Окт

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората победа во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата, откако со далеку подобра игра во второто полувреме го скршија отпорот на незгодниот тим на Спарс (77-65), кој ни беше ривал во полуфиналето од плејофот минатата сезона.

Клучна за победата на нашиот тим беше серијата 15-3 во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која дојдовме до највисокото водство со 13 поени (68-55), кое ни ја осигура победата на првото гостување во регионалното натпреварување. И првата „жртва“ на тимот предводен од Ѓорѓи Кочов беше тим од БиХ и тоа тузланска ОКК Слобода пред една недела во Скопје.

Двете екипи беа изедначени речиси во сите статистички категории, па нијанси го одлучуваа победникот како двете тројки повеќе (6-4), двете погодени слободни фрлања повеќе (14-12) и по трите украдени топки повеќе (11-8) односно загубени топки помалку (15-18) во корист на МЗТ Скопје Аеродром. Американецот Џабари Хиндс беше убедливо најдобар во нашиот состав, завршувајќи го мечот со 23 поени, девет скока, осум асистенции и три украдени топки. Двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Дамјан Стојановски со 12 поени и Нуни Омот со 10 поени, сите во првото полувреме.

„Металците“ следните два меча во АБА2-лигата ќе ги одиграат на домашен терен, а прв ривал ќе им биде словенечка Рогашка, веќе следниот вторник во „Јане Сандански“.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page