Роденденски подарок: Нуни Омот е МВП на првото коло во АБА2-лигата!

2019 04 Окт

Фантастично официјално деби во дресот на МЗТ Скопје Аеродром имаше кенискиот интернационалец Нуни Омот, кој одигра маестрално во синоќешната победа над ОКК Слобода Тузла (110-88) на стартот од сезоната во АБА2-лигата.

Кошаркарот на сино-белите, кој вчера го прослави 25. роденден, средбата ја заврши со 33 поени за 28 минути поминати во игра и тоа со само едно промашување за два поени (7/8), а беспрекорни 6/6 за ударите за тројки. Омот додаде и по три скока и асистенции, а имаше и една украдена топка за 37 вкупен коефициент на корисност. Тој воедно беше и прв стрелец со 33 поени, со најдобар процент на успешни удари кон противничкиот кош (92,9-отсто).

Меѓу најдобрите по првото коло од АБА2 е и Американецот Џабари Хиндс, кој е втор асистент со осум успешни додавања и втор „крадец“ со четири украдени топки.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page