„Мајсторката“ ќе го реши победникот во баражот за влез во АБА!

2019 23 Апр

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја пропуштија првата шанса за конечен триумф во баражот за влез во АБА-лигата, откако вечерва загубија на домашен терен во вториот меч со Задар (77-78) со што противникот изедначи на 1-1 во серијата што се игра до две победи.

„Мајсторката“ ќе го даде конечниот одговор за тоа која од овие две екипи ќе игра во јадранската елита следната сезона, а таа е закажана за следниот вторник (30 април) во Хрватска. Аеродромци играа добро во поголемиот дел од средбата, во два наврати имаа двоцифрена предност, која во третиот период беше и плус 14 (51-37) до која дојдовме со серија 16-2.

Но, потоа како да нѐ достигна заморот, што задрани го искористија полека, но сигурно да ни се приближат резултатски. Првото посериозно водство го имаа дури кон средината на последниот период, а во последните минути влегоа и со плус шест (73-67). Дури и тогаш направивме напор, дојдовме до минус еден и имавме осум секунди за последниот напад, но Џејмс Вудард не успеа да погоди за голема радост на противничката клупа.

Вудард со 26 поени беше најпрецизен во нашиот тим, Лестер Медфорд постигна 17, а Иве Иванов 14 поени.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page